IFSAK Temel Fotoğraf Semineri

Fotoğraf ve Sinema konusunda ülkemizin en köklü derneği olan İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), 55 yılı geride bıraktı. Geçen bu süre içinde pek çok fotoğrafçı ve sinemacı yetiştiren İFSAK, bir dernek olarak amatör bir ruhla, profesyönel çalışmalarını yürütmekte. Haziran 2015 itibarı ile 205. kez Temel Fotoğraf Eğitimi başlamış durumda.

KURS DETAYLARINI GÖRÜNTÜLE

START:
25 Aralık 2014
DURATION:
6 Hafta
ID:
IFSAK-205F

Address

İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul   View map

İFSAK’ın bu başarıyı yakalamasındaki en önemli sebeplerin başında tüm eğitmenlerin Temel Fotoğraf Eğitimi Atölyesinde herhangi bir ücret almadan, gönüllü olarak çalışması geliyor. Bir anlamda “ticarethane” mantığı kapının dışına bırakılmış durumda. Yine aynı sebeplerle İFSAK Temel Fotoğraf Eğitimi Atölyesi, “Ticarethaneler”den zengin eğitim programı ile hemen ayrılmakta.

TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ DETAYLAR:
Eğitim Günleri; Her dönem için (örneğin 16 Haziran 2015 tarihinde başlayacak olan 205. Dönem) katılımcıların 2 seçeneği bulunuyor. Kayıt sırasında bu 2 günden birisi seçiliyor. Her hafta 1 ders işleniyor.

Salı akşamları 19:30 – 21:30 arası gerçekleşen atölye derslerine katılmak, veya
Cumartesi sabahları 11:30 – 13:30 arası gerçekleşen atölye derslerine katılmak.

Ders Programı; Bir eğitim döneminde sırası ile aşağıdaki dersler işleniyor;
• Ders 1: Fotoğraf Makinası 
• Ders 2: Fotoğraf Makinası (devam) ve Objektifler
• Ders 3: Çekim Teknikleri
• Ders 4: Işık
• Ders 5: Kompozisyon
• Ders 6: Örneklerle Fotoğraf TarihiEğitim Kadrosu için tıklayınız.

Uygulama GezileriAtölye sırasında açıklamalı olarak aktarılan konuların pratik uygulaması için bir eğitim dönemi boyunca 2 eğitim gezisi gerçekleştiriliyor.
• Birinci gezi, üçüncü dersin ardından Pazar günü Sultahahmet’e yapılmakta. Bu gezi sırasında teoriden pratiğe dönüş, fotoğraf makinalarının kullanımına yönelik bilgi ve tavsiyeler günlük programın içeriğini oluşturmakta.
• İkinci gezi; altıncı dersin ardından şehirdışına, yine Pazar günü, günübirlik olarak gerçekleşmekte. Bu gezide ise katılımcıların ilerlemiş bilgi dağarcıkları ile paralel olarak kompozisyon tekniklerine ait uygulama/pratik yapılmakta.(Şehirdışı Uygulama gezisi toplam masrafı pay edilecektir)

Fotoğraf Değerlendirmeleri

Eğitim, fotoğraf okuma ile devam etmekte. Sultanahmet ve şehirdışına yapılan 2 gezinin ardından 2 kez, deneyimli eğitmen kadromuz tarafından gezi sırasında çekilen fotoğrafların okuması yapılmakta. Okuma sırasında kursiyelerin getirdiği fotoğraflar kritize edilirken neyin neden iyi olduğu, neyin, neden hatalı olduğu ve çözüm önerileri birlikte sunulmakta. Fotoğrafa başlangıç aşamasında olan katılımcılar için kaçırılmaması gereken bir deneyim.
Serbest Kürsü Uygulaması; Fotoğrafa merhaba diyenlerin en büyük kabuslarından birisi “Hangi makina ve objektifi almalıyım?” sorusu. Bu ve benzeri soruları serbest olarak tartışıldığı ve gerekli bilgilerin aktarıldığı bir uygulama Serbest Kürsü.
Karanlık Oda Uygulaması; Günümüzün dijital dünyasında nostaljik tadlar arayan meraklılar için düzenlenen Karanlık Oda Eğitimi de Temel Fotoğraf Eğitiminin bir parçası.
Dijital Fotoğraf Uygulaması; Hafıza kartları, pixel, MP, Byte, Bit, yedekleme, baskı, CMYK kafanızı mı karıştırıyor? Temel Fotoğraf Eğitimi’nin bir parçası olan bu uygulamamız tüm bu sorularınıza yanıt verecek nitelikte bir içeriğe sahip.

Kısa bir Özet

Temel Fotoğraf Eğitimi Atölyesine katılan her kursiyer, 6 hafta süresince 6 ders görüyor, 2 fotoğraf gezisi yapıyor, 2 kez fotoğrafları değerlendiriliyor, Serbest Kürsü, Karanlık Oda, Dijital Fotoğraf Uygulamaları derslerine katılıyor.

Proje

Temel Fotoğraf Eğitimini Atölyesi Kursiyerleri için her şey henüz başladı. Tüm eğitim prosesini, ayakları yere basan bir fotoğraf projesine dönüştürmenin zamanı geldi.

Proje Çalışmaları’nı görmek için tıklayınız.

Dönem sonu sertifika töreni ve kokteylinin ardından tüm dönem mensupları topluca eğitim sınıflarına giriyorlar ve kendi dönemleri için özel olarak atanmış bir Proje Yöneticisi ve Yardımcısı eşliğinde, üzerine ortalama 6 ay çalışacakları fotoğraf projesinin ne olacağını öğreniyorlar. Proje Yöneticisi’nin zaman planına bağlı olarak proje ile ilgili toplantılar, fotoğraf değerlendirmeleri, fotoğraf gezileri planlanıyor. Söz konusu proje sonucunde katılımcılar için İFSAK sergi salonu devreye giriyor ve proje bir sergi ile taçlandırılıyor. Grubun kararına bağlı olarak bir kitap ve/veya fotoğraf gösterisinin hazırlanması olasılıklar arasında.
Kısaca anlatmak bile bu kadar uzun sürüyor. Bir de bu deneyimi yaşadığınızı düşünün…

Eğitim Salonunu görmek için tıklayınız.

Temel Fotoğraf Seminerine kayıtları ders başlama tarihinden yaklaşık 3 hafta öncesine kadar dolmaktadır. Kayıtların biran önce yapılmasını tavsiye ederiz.

KAYIT OL!